CDLinux.pl

I need Linux!

Uwielbiam dystrybucje live za to, że na jednym nośniku danych dostaje się prawie wszystko co jest potrzebne. Jakiś czas temu zatęskniłem za tą, jakże komfortową sytuacją. Darek wspominał kiedyś, że jego wykładowca nosi “pingwinka”na dysku usb. Ów Linux jest rzekomo bardzo niewielki i przyjemny w użytkowaniu.

CDLinux.pl – tak nazwano tą dystrybucję. Nazwa jest jednocześnie adresem witryny internetowej, na której znajdziecie dokładne informacje o tym systemie, oraz możecie pobrać aktualną wersję – 1.0. CDL.pl to polska dystrybucja, pierwsza wersja powstała w 2001 – jako praca magisterska Michała Wróbla, który był wtedy studentem czwartego roku informatyki na wydziale ETI Politechniki Gdańskiej.

Opisywany system dostępny jest w dwóch wersjach: CdLinux.pl mały – o wielkości poniżej 210 MB mieści się na małej płycie CD i jest pełnowartościową dystrybucją wyposażoną w środowisko graficzne, nad którym kontrolę sprawuje menedżer Ice-WM, oraz całkiem niezłą porcję oprogramowania. Otrzymujemy między innymi software do konfiguracji modemu Speed Touch dla Neostrady TP, przeglądarkę internetową Mozilla Firefox, klienta sieci Gadu-Gadu: Kadu, oraz inne komunikatory (Psi, EKG). Znajdziemy również programy do odtwarzania plików multimedialnych (Mplayer, Xmms), klienta poczty elektronicznej (Thunderbird) oraz wiele drobnych aplikacji, które z powodzeniem zastępują najbardziej potrzebne oprogramowanie dostępne w Windows. Mała wersja tego produktu może funkcjonować nawet po wyjęciu płyty z napędu, dzięki czemu bez potrzeby instalowania systemu możemy np. oglądać filmy DVD.

CDLinux.pl duży zajmuje na CD prawie 700 MB. Ta wersja systemu, w stosunku do małej została rozszerzona m.in. o edytor grafiki GIMP oraz pakiet biurowy OpenOffice.

Autorzy twierdzą, że CDLinux mały będzie działał poprawnie na komputerze wyposażonym w 128 MB pamięci RAM (aby system funkcjonował bez płyty potrzebujemy minimum 320 MB), użytkownicy mówią o poprawnym działaniu małego na procesorze Celeron 200 Mhz. Duża wersja potrzebuje podobnych parametrów, choć używanie GIMPA może okazać się utrudnione na starszych maszynach.

Ściągamy…
Kopie dystrybucji zostały umieszczone na serwerach TASK, IDG oraz Vectranet. Z oficjalnej witryny można również pobrać torrenty.

Uruchamiamy…
Z czystej ciekawości uruchomiłem małą dystrybucję na komputerze wyposażonym w procesor Celeron 633 Mhz, 128 MB RAM, z napędem podmienionym na starego Samsunga o osiągach 24x, modemem kablowym Thomson podłączonym do USB, myszką ze scrollem. Podczas uruchamiania jesteśmy informowani o aktualnie przebiegających procesach. Przygotowanie do uruchomienia oraz skonfigurowanie urządzeń przebiegło dość szybko i co ważne – automatycznie. System uruchomił się w trybie tekstowym, ujrzałem informację, że powinienem zalogować się jako to root a hasło to cdlinux. Po zalogowaniu – tekstowy pingwinek uświadomił mi, że aby uruchomić środowisko graficzne powinienem zagadać doń słowem startx.

Ice-WM nie kazał na siebie długo czekać. Szata graficzna może nie wygląda zbyt imponująco ale jest estetyczna. Poprawnie działała rolka w myszce (o jej posiadanie zostałem zapytany podczas konfiguracji), połączenie internetowe również funkcjonowało. Menedżerem okien jest Rox -program prosty acz przejrzysty i intuicyjny. Na pulpicie dostępne jest narzędzie CDLCenter – dzięki któremu możemy m.in. zainstalować system na dysku lub stworzyć własną wersję CDLinuxa.

Nasz pingwin…
Jeżeli kiedykolwiek, cokolwiek zmusiło Cię do nagłego sformatowania dysku i ponownej instalacji systemu, zapewne nie obce Ci są nerwy związane z ponownym pobieraniem i instalowaniem aplikacji – zajmuje to zdecydowanie zbyt dużo czasu. Za pomocą Kreatora ISO możemy utworzyć obraz płyty, zawierającej CDLinux.pl takiego, jaki jest na dysku twardym – na nowym CD znajdą się nasze aplikacje, system po uruchomieniu będzie działał i wyglądał jak ten, na którym tworzyliśmy image.

Ergo –
CDLinux.pl wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie. Zawartość płyty jest przemyślana, system jest wygodny i stabilny. Został oparty na dystrybucji Debian SID, dzięki czemu mamy dostęp do wspaniałego programu, jakim jest Apt. Autorzy ciągle rozwijają CDL.pl, oficjalne forum gdańskiego Tux’a jest żywe – autorzy systemu służą pomocą, można odnieść wrażenie, że stanowią pomoc techniczną komercyjnego oprogramowania. Omówioną dystrybucję bardzo polecam zarówno zaawansowanym użytkownikom Linuksa, jak również osobom początkującym. Od uruchomienia, przez instalację, po użytkowanie – wszystko jest względnie łatwe.

(pw)

zobacz witrynę: cdlinux.pl

Reklamy